O Hromnicích.aneb když se zima se přehoupne přes polovinu
Hromnice - 2. února - jsou známy jako svátek již od středověku. Na Hromnice se již očekává jaro, ale to je ještě někde daleko, vysoko nad mraky, zima ještě umí pořádně udeřit. Než se příroda prosvětlí teplem a sluníčkem, nějakou chvíli si ještě počká.

Během nich se hrály hry, kterým se říkalo „žalostné“ – Chandeleur“. K hlavním zvyklostem tohoto svátku patřilo zapalování svíček, kterým se říkalo hromničky. (Hořící svíce je symbolem života.)

Hromničky.

Na Hromnice, to se světily svíce. Takto v kostele před mší svěcené svíce - „hromničky“ – se zapalovaly při bouřkách jako ochrana před bleskem. Světlo hromniček bylo prý zázračné. Hromnička se dávala do rukou nebožtíkovi do rakve. Její světlo potom svítilo dušičce cestou do nebe.

Ochranné ohně.

Součástí svátku Hromnic bývala slavnost „ochranných ohňů“. Před vchodem do domu se zapalovaly malé ohníčky. Věřilo se, že mají moc ochránit dům nejen před úderem blesku, ale i před krupobitím. V tento den se také zhášely ohně v kovárnách. Po vyčištění ohniště je znovu směly zapálit jen mladé dívky. Přenesen zůstal zvyk ochranných ohňů vtělen ve hromničkách, které mnozí z nás pamatují ještě u svých babiček.

Křest první brázdy.

V období velikonoc již bývala země dostatečně oschlá a tak mohl sedlák připravit pole. Bývalo zvykem vyorat slavnostně první brázdu. Orba proběhla s ozdobenými pluhy a nazdobenými zvířaty. Pluhy se před počátkem orby „křtily“ pálenkou, tak se mohla vyorat jedna brázda za doprovodu mladých dívek. Do brázdy byly potom vkládány kousky chleba a sýra, aby země lépe rodila.

K Hromnicím se váže mnoho lidových pranostik, předpokládá se, že má být v hospodářství ještě polovina krmných dávek a polovina živin pro rodinu, aby se zima spokojeně přečkala. Tomu odpovídá pranostika: „Na Hromnice – půl krajíce, půl píce“ Až během května a června narostou téměř dvě třetiny zelené travní hmoty hodící se jako krmivo.

zdroj:http://brtpichlavec.sweb.cz


Děkuji za sdílení, pokud vás článek zaujal!!!


Top Články
Sdílet

Share02.02.2011 | Autor: J.S.Komentáře

1 komentářů:
  • 17.02. 23:52, marie

    Marně hledám odkaz na pranostiku "ČERNÝ ÚNOR"


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se