Barborky

V čase adventu jako první přicházely Barborky.
Pavel Toufar v knize Vánoce popisuje návštěvu roje barborek:
Přicházely za šera, tykvový obličej s rozsvícenou svíčkou opřely u okna a metlami šlehaly na okenní skla, Vyděšené děti se bály jejich zaklínání: „Muli se, muli se!“, což byla ve skutečnosti výzva k modlení: „Modli se, modli se!"

Barborky dávaly hodným dětem dárky – ovoce, ořechy, ale děti zlobivé šlehaly proutěnou metlou.

Jako dnes někdy rodiče straší děti čertem, hrozily dříve zlobivcům barborkami. Vzpomínka z roku 1911 líčí: „Večer před svátkem svaté Barbory svatý Petr spustí z nebe žebřík, barborky po něm sestoupí, hodným dětem dají dárky a nehodné vyšlehají. Po večeři děti ztichly a sedíce kolem stolu, hovoří o příchodu barborek. Zašlehly zvenčí na okna metly, ozval se tam jemný cinkot zvonku, a zvuky ty ihned rozléhaly se v síni. V dětech se zatajil dech.“

Barborky byly dospělé dívky, popisuje kniha Vánoce, oblečené v bílých šatech, v jedné ruce metlu, v druhé košík nebo uzlík s dárky. Někdy nosily již zmíněnou tyč s tykví, vyřezávanou do podoby obličeje a rozsvícenou svíčkou uvnitř.

Svobodné dívky přikládaly svaté Barboře kouzelnou moc, na její svátek trhaly třešňové nebo višňové větvičky, které již zaručeně ukázaly, zda se do roka provdají. Když do Štědrého dne rozkvetly, bylo to jasné – vdavky jsou na spadnutí.

zdroj: www.Vitalie.cz

Přečtěte si také:
Pranostika na dnes Barbory (4.12.)

Pro návrat do rubriky Z moudrosti předků klikněte zde.

Děkuji za sdílení, pokud vás článek zaujal!!!


Top Články
Sdílet


Share01.12.2010 | Autor: J.S.Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se