30.listopad - Svatého Ondřeje

Ondřej byl původem galilejský rybář. Pocházel z Betsaidy na břehu Galilejského jezera. Byl učedníkem Jana Křtitele. Kristus si jej podle evangelií zvolil jako jednoho ze svých apoštoů a Ondřej
k němu přivedl i svého mladšího bratra Šimona Petra. Za svého života podnikal Ondřej misijní cesty to Malé Asie, Řecka a Ruska, kde přesvědčoval bezvěrce o křesťanské víře v jednoho Boha, tak jak jej to učil Kristus. Zachraňoval lidí před hříchem a uzdravoval nemocné. Za svou víru byl Římany ukřižován na kříži ve tvaru X. Takovému kříži se proto říká svatoondřejský kříž.

Svatý Ondřej je nejčastěji zobrazován jako starý muž s dlouhými , bílými vlasy, v pravici, v pravici drží knihu evangelií a opírá se o kříž ve tvaru X, na němž byl podle legendy umučen. Nebo je také zobrazován s rybářskou sítí jako patron rybářů, sedláků a nosičů vody.

Svatý Ondřej je patronem Rumunska, Skotska a Ruska, na jejichž území prý působil.

V lidové tradici je svatý Ondřej považován za ochránce nevěst. Proto se v den jeho svátku dodržovaly zvláštní magické úkony – věštby, spojené především s dívčími vdavkami. Těmto soukromým praktikám se v lidové víře přikládala velká vážnost a mohly se tedy provádět jen v určité dny. Jedním z pokusů o nahlédnutí do budoucnosti bylo lití olova. Tvar vytvořeného odlitku připomínající například určité nářadí dívce napovídal , za jakého řemeslníka má naději se v příštím roce vdát. Jinde chodila děvčata klepat o půlnoci na kurník. Když zakokrhal kohout, znamenalo to vdavky, když se ozvala slepice, další rok čekání.„Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes.“ – Děvčata chodila třást bezem, jinde plotem a přitom naslouchala, z které strany se nejdřív ozve psí štěkot. Věřila, že z toho směru může přijít ženich.

Přečtěte si také:
Pranostiky k svátku svatého Ondřeje (30.11.)

Pro návrat do rubriky Z moudrosti předků klikněte zde.

Děkuji za sdílení, pokud vás článek zaujal!!!


Top Články
Sdílet


Share27.11.2010 | Autor: Mgr.Jitka StudénkováKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se