Pět rovin osoby aneb o tom, kolika jazyky hovoříme

Obsahy svého nitra přijímáme, zpracováváme a vysíláme na pěti různýcha rovinách. Zde se ukládají, zpracovávají a vyjadřují všechny naše postoje názory na sebe sama, na svět, na situace, které nám život přináší. Ke komunikaci s okolím použáme pět jazyků a aniž si toho jsme stále vědomi. A jen malou část ovlivlivňujeme.


Pojďme společně nahlédnout na jednotlivé roviny:

1. rovina těla
Nalezneme zde pět smyslů (zrach, sluch, čich, chuť, hmat), nalezneme zde řeč těla (postoje, gesta, mimiku, svalové napětí, hloubku a frekvenci dechu,...)
Řečí těla hovoříme od narození. A děti, které ještě neumí mluvit, si vytvářejí vlastní posunkový jazyk

2. rovina emocí
I tímto jazykem hovoříme celý život, ale obvykle si ho potřebujeme znovu připomenout, abychom ho byli schopni správně používat. Naše pocity bývají často rozporuplné a protichůdné a je velkou úlevou, když je můžeme zažít jako oprávněné a smysluplní, i když třeba zrovna vyjadřují pravý opak.
Podobně jako rovina těla má tato rovina rozsáhlý repertoár prostředků, jak se vyjadřovat: láska, radost, vztek, něha, pýcha, smutek, vzrušení, naděje,...

3.rovina symbolů
V současné době je používána méně než v historii. Přesto má svůj význam: projevuje se ve snech či obrazech v relaxačním stavu, setkáváme se s ní ve formě umění (sochy, obrazy, fotografie,...), v mýtech a pohádkách nebo také v nejrůznějších rituálech od křestu po vojenskou přehlídku atd.

4. rovina myšlenek a jazyka
V našem světě je nejrozvinutější a jejím prostřednictvím můžeme sdílet všechny obsahy své duše. Rozvinula se v nejoblíbenější komunikační porostředek v naší společnosti i díky tomu, že racionální a logické přístupy jsou důlžité pro rozvoj vědy a techniky. Za její rozvoj platíme sníženou schopností používat jazyky ostatních rovin.

5. Rovina vibrací a energie
Asi znáte situace, kdy je vám dobře už pouhé přítomnosti druhého člověka nebo naopak je vám někdo nepříjemný, aniž by jste s ním hovořili, prostě vedle něj nevydžíte a raději poodejdete. V rovině jazyka se potom objeví výroky typu: je charizmatický, je mezi nimi napětí/přitažlivost, něco mezi nimi je a podobně

Každý z nás se neustále projevuje na všech pěti rovinách, i když si toho třeba není vědom.Top Články
Sdílet


24.06.2010 | Autor: Mgr.Jitka StudénkováKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se