Život jako půjčka

O chtění a ulpívání
Ulpívání (upádána) je buddhistický termín označující zesílenou chronickou formu žádostivosti. někdy se talé překládá jako uchopování.
Má čtyři podoby:

1. Lpění na smyslových prožitcích - tj. na čemkoli, co vyvolává smyslovou touhu, vášeň.

2. Lpění na chybných názorech - např. na názoru, že dobré ani špatné činy nemají žádné následky.

3. Lpění na pouhých pravidlech a rituálech - ulpívání na názoru, že Očištění lze dosáhnout pouhým dodržováním pravidel a rituálů.

4. Lpění na víře v existenci "já" - tj. na víře, že já je identické s některou z pěti složek (tělesnost, vědomí, vnímání, cítění a mentální formace), nebo že je v ních "já" obsažené, nebo že "já" existuje mimo ně, nebo že "já" jsem jejich vlastník
upraveno podle Wikipedia


Trpíme, kdykoli ztrácíme něco, na čem lpíme. Pokud se chceme ochránit před emocionální bolestí, je třeba vyléčit svá ulpívání.

Trpíte, když vracíte vypůjčené knihy do knihovny? Určitě ne.

Zkusme to se dívat na život třeba tak, jako kdybychom vše ve světě (vztahy, věci , zážitky,...) dostali pouze zapůjčeno k užívání. Někdy na pár dnů, jindy zase mnoho let nebo dokonce na celý život, ale jen a jen zapůjčeno. Pak jednou přijde den, kdy to, co jsme dostali zapůjčené k dočasnému užívání, musíme zase vrátit – možná maličko opotřebované, ale docela určitě nepoškozené. Určitě ne. S láskou tedy pečujme o své vztahy, zážitky i věci, radujme se z nich, užívejme jich naplno. Ale současně mějme na paměti, že přijde chvíle, kdy je vrátíme, aby k nám mohly přijít zase jiné.

Přečtěte si také:

Mám právo na štěstí?
Pět rovin osoby aneb kolika jazyky hovoříme
Můj pohled na tátu, mámu a Boha
Bezpodmínečná láska

Líbí se ti tento článek? Můžeš reagovat v komentáři nebo v diskusi nebo diskusi založit. Nebo napsat svůj vlastní příspěvek.
© Mgr.Jitka J.Studénková - kopírovat tento text můžeš pouze v plném znění a s uvedením autorky


Top Články




Sdílet


24.06.2010 | Autor: Mgr.Jitka Studénková



Komentáře

1 komentářů:
  • 22.01. 20:18, Jan Bartyzal

    Ještě jednou dobrý večer (den). Trpíte, když ztrácíte něco, na čem lpíte. Pokud se chceme ochránit před emocionální bolestí, je třeba vyléčit svá ulpívání (úryvek z Vašeho textu). A na předchozí stránce uvádíte: Řekněte "ano" tomu, co k vám přichází - tomu, co vám působí bolest (duševní). . . . . . . . . . Tímhle "ano" (přijetím) se opravdu otevíráte léčivým energiím - vyšší síle - svému duchovnímu "já". Má otázka zní: Proč se mám "ochraňovat" před emocionální bolestí, když právě skrze ni ke mne přichází to, co vy označujete pojmem "léčivá energie" a já pojmem "vyšší síla", "duchovní energie", "dokonalost"? Bartyzal.


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se