Být sám sebou II...

...a proč valstně nejsem??????
Posuďte sami, zda je odpověď jednoduchá nebo ne:
Děti se naučí tomu, v čem žijí

Třeba

a) máte „smůlu“ a narodíte se (rozuměj karmicky si vyberete) třeba úzkostné mamince. V procesu učení se o tom, jak to v tom životě chodí, se společně s ní budete dostávat do situací, kdy ona s větší pravděpodobností než jiné maminky bude reagovat v různých situacích strachem a úzkostí. Kromě toho, že pro vás nebude schopna vytvářet dostatečně bezpečné prostředí, si osvojíte, že reagovat strachem v takových situacích je normou. Od maminky převezmete její strachy.

b) Máte „smůlu“ a narodíte se (rozuměj karmicky si vyberete) rodiče, mezi kterými to není zrovna akorát. A vy si povšimnete, že se spolu přestanou hádat v okamžiku, kdy vy něco provedete. Ejhle, zjistíte, že máte tu moc, zastavit jejich hádky!!! Jen je to za cenu, že ztratíte kousek sama sebe, že se začnete chovat jinak, že začnete jednat pro vás nepřirozeným způsobem. Pak si zvyknete, přijmete ho za svůj.

c) Máte stěstí a narodíte se (rozuměj karmicky si vyberete) osvíceným a skvělým rodičům. A jednou se stane, že se jednou probudíte z odpoledního spánku a v první chvíli máte pocit úplné samoty. Zatímco jste spíte, vaše maminka využívá tuto chvíli pro sebe. A tak se stalo, že usnula s knížkou na klíně, v bytě je absolutní ticho, nikde se nic nehne. Ve vašem mozku se objeví první myšlenka: „Jsem sám/sama“. A protože je vám něco mezi dvěma až pěti lety a svět je pro vás velký, složitý a neprobádaný, tak následuje:“Jak to sám/sama zvládnu?“, „Nikdo se o mě nepostará!!!“ „Ve světe jsem v nebezpečí!!!“ nebo něco podobného. Nakonec dílo završí běžná vlastnost našeho mozku a tou je potřeba si vysvětlit, proč se děje to, co se děje. Výsledkem bude třeba: „Jsem nemilovaný/á.“, „Jsem opuštěný/á.“, „Nemám sílu získat pozornost.“ – co konkrétně, to závisí na celém kontextu situace.

d) Máte štěstí a narodíte se (rozuměj karmicky si vyberete) osvíceným a skvělým rodičům. Maminka právě dokončuje oběd a vy žadoníte o sušenku. Na stole jich je celá mistička. Maminka na to odpoví: „Ne, lásko moje, pátou sušenku před obědem doopravdy nedostaneš.“ Pak prožíváte zklamání a odmítnutí a váš mozek si opět potřebuje vysvětlit, proč to tak je. A protože vaše lásce otevřené dětské srdíčko své rodiče vidí vždy jako bezchybné, je jediné možné vysvětlení, že chyba je ve vás a uvěříte, že jste nemilovaní nebo špatní nebo zlobiví nebo neschopní získat lásku nebo…

e) ….doplňte, prosím, sami

Tak to je můj pohled na to, jak vznikají první trhlinky v naší duši. Trhlinky, trhliny, průrvy,…
Pro mě „Být sama sebou.“ = „Být celistvá.“

Mechanizmů bude asi více (proto bod „e“ ), ale zřejmě je můžeme shrnout do dvou: buď si mi sami vytváříme systémy přesvědčení za základě svých zkušeností ve světě nebo přejímáme pocity a reakce svých blízkých. Ale docela určitě to nezáleží pouze na tom, jaké máme rodiče a do jakého prostředí jsme se narodili.

Těším se, že se v komenřářích nebo diskusi podělíte o zkušenosti!

související články:
Čtyři životní síly 1. - důvěra
Čtyři životní síly 2. - citlivost a autonomie
Čtyři životní síly 3. - iniciativa
Čtyři životní síly 4.- kompetence
Naše ztráta milosti aneb o vnitřním dítěti
Bezpodmínečná láska
Mám právo na štěstí?
Vztah a 7podob lásky
Když chybí láska první čakry

Líbí se ti tento článek? Můžeš reagovat v komentáři nebo v diskusi nebo diskusi založit. Nebo napsat svůj vlastní příspěvek.
© Mgr.Jitka J.Studénková - kopírovat tento text můžeš pouze v plném znění a s uvedením autorky
24.06.2010 | Autor: Mgr.Jitka StudénkováKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se