Na boží hod se nikde nepracovalo...

Na Boží hod vánoční se nikde nepracovalo, všichni měli zbožně rozjímat. Světnice ani zápraží se tento den nemetly, postele nestlaly. Nechodilo se ani po návštěvách a přišel-li přeci někdo, měl přinést koledu a popřát šťastných a veselých svátků narození Pána Krista. Boží hod vánoční je vedle Božího hodu velikonočního neboli Zmrtvýchvstání Páně největším křesťanským svátkem v roce.
O božíhodové mši, zvané také „hrubá“ bývalo v kostele plno, zvlášť pak ve vinařských oblastech, kde se věřilo, že ozáří-li sluníčko během mše tvář pana faráře, předznamenává to hojnou úrodu dobrého vína.
- tak snad máme naději, protože tam, kde zrovna jsem, sluníčko občas vykukuje:-)))

Jen jsem se trošku pozastavila nad nechoděním po návštěvách. Ano, mám to v krvi: Boží hod je dnem zastavení a klidu, televizních pohádek a pozdního vylézaní z postele. Vždycky to tak u nás bývalo a je.

Ale je to tak doopravdy?
Jak nám to změnil moderní svět se svým internetem a všudypřítomnými mobilními telefony?
Nejsem zrovna ta, která k vám prostřednictvím internetu přichází na návštěvu? Je toto povídání tou správnou a odpovídající koledou? Já vím, že si sami rozhodnete, kdy zapnete počítač a co si přečtěte, ale mým přáním je pochopitelně, aby CkC pro vás byla přitažlivá a "žila". Vždyď jde o komunitní web.
Nenarušuji si své nepracování psaním této úvahy?

Takže odklávám veškeré myšlení a psaní jdu ohřát jídlo, protože naše rodinná tradice velí, že se na Boží hod vánoční nepracuje - vždy se proto vaří den předem:-))) a jídlo jen ohřejeme.

A těším se na zítřek. To určitě vyrazím na dlouhou procházku do přírody nebo do bazénuTop Články
Sdílet24.06.2010 | Autor: Mgr.Jitka StudénkováKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se