Česnek pro velký úspěch ještě jednou


Ale nejdříve si přečtěte Česnek je metla na nepořádek

Přečetli? OK, tak teď můžete pokračovat tady:

Indický nakládaný česnek s kořením
Potřebujeme:
250 g česneku, 2 lžíce soli, 4 lžíce anýzu nebo fenyklu, 1 lžička libečku, 1 lžíce cayenského pepře, 1 lžíce celého černého pepře, 1 lžička kurkumy, 6 bobkových listů, olej.
Jak na to:
Stroužky česneku oloupeme, dáme je do sklenice nebo kameninové nádoby, posypeme kořením a zalijeme olejem tak, aby byly překryty o 1-2 cm. Dobře promícháme a nádobu přikryjeme několikrát přeloľenou tkaninou. Uložíme do tepla a 3-4 dny a potom ještě ponecháme týden v klidu v suchém prostředí. Během popsané přípravy ztratí česnek svoji čpavost, uchová si však vůni. Postupně zprůsvitní a zjemní. Znalci doporučují spotřebovat ho až po několika měsících.
zdroj: http://www.prima-recepty.cz

Medvědí česnek
Co obsahuje
Česnek medvědí (latinsky Allium ursinum, anglicky ramsons, německy Bärlauch) je z lidového léčitelství známou léčivou bylinou, která má nespočet možností svého využití. Své využití nachází jak listy česneku, tak jeho nať a samozřejmě cibule. Oproti česneku setému jsou jeho účinky vzhledem k množstí látek v něm obsažených menší.
Obsahuje aminokyseliny allicin a alliin, vinylsulfid a esenciální oleje. Allicin má pozitivní antibakteriální účinek na žaludeční mikroflóru. Flavonoidy obsažené v česneku mají antibakteriální a antivirový účinek, dále snižují srážlivost krve a pomáhají tak předcházet chorobám srdce a kardiovaskulárním chorobám, navíc pak jako antioxidanty chrání tělo před rakovinou. Dále se česnek skládá z fruktózy, bílkovin a chlorofylu. Málokdo ví, česnek medvědí je také bohatým zdrojem vitamínu C: 100 g česneku medvědího obsahuje 150 mg vitaminu C, což je samo o sobě trojnásobkem doporučené denní dávky vitamínu C pro člověka.
Česnek jako lék
Česnek se dá úspěšně použít při léčbě nachlazení nebo onemocnění horních cest dýchacích, všeobecně známé jsou také jeho baktericidní účinky, česnek medvědí se dá použít proti plísním a mykóze. Velmi dobře upotřebitelný je také jako prostředek ke snížení krevního tlaku a proti kornatění cév. Dále se dá použít k ničení střevních bakterií, proti nadýmání a střevním parazitům. Česnek medvědí je také znám jako účinný přípravek ke zničení zlatého stafylokoka.
Česnekem proti rakovině
Česnek má spolu s cibulí vliv na prevenci rakoviny jícnu, žaludku a tlustého střeva, které byla vyvolána nitrosaminy, což jsou karcinogenní látky, které jsou v potravinářství používány hlavně jako konzervanty.
Křemičité sloučeniny v česneku, jód a další stopové prvky oddalují některé nemoci stáří jako např. zvápenatění cévních stěn, potíže krevního oběhu a arteriosklerózu. Působí příznivě na vyšší krevní tlak.
Jarní lístky a stonky se přidávají se do salátů, jejich chuť je klasická česnekovitá. Česnek medvědí se užívá čerstvý, sušením ztrácí na síle a jeho účinky ubívají, vyrábí se však z listů tinktura, která se dá jak konzumovat po lžičkách, tak ve zředěné podobě, přidaná do vody nebo čaje.
Naši předkové věřili na jeho léčebný účinek při křečových žilách, návalech, závratích a dechových potížích. Byl ceněn jako tonikum na oslabený nervový systém a jako utišující prostředek při reumatických bolestech.
Česnekem proti chřipce
Jeho přiznivý vliv na střevní flóru a desinfekční účinek je obecně uznáván – v době chřipkových epidemií byl velmi rozšířen nápoj, který se skládal ze dvou vyloužených stroužků česneku, které se krátce povařily v mléce, které se pilo teplé.
Přírodní desinfekce
Jako přípravek proti hmyzu, takový přírodní repelent se dá použít šťáva z listů, dříve se šťávy z česneku běžně používaly jako desinfekce. Ve starých herbářích se doporučuje rozkrojeným stroužkem česneku potírat místo po vosím nebo včelím žihadle. Několik kapek česnekové šťávy smíšené s čerstvým máslem prý utišuje bolesti zubů.
V odborné literatuře se dočteme, že látky obsažené v česneku dokáží zvýšit vylučování žluče do dvanácterníku a upravit tak četné zažívací pochody. Současně pomáhá stabilizovat mezibuněčnou látkovou výměnu a snižuje hladinu krevního cukru. Má protinikotinové účinky, takže seho může použí při otravě nikotinem jako protijed nebo jako preventivní prostředek u náruživých silných kuřáků.
Česnek je účinným prostředkem při výskytu střevních parazitů. Jeho účinnost se v tomto ohledu zvyšuje, je-li podáván v čerstvém, teplém mléce.
zdroj: http://www.cesnek-medvedi.cz
24.06.2010 | Autor: Mgr.Jitka StudénkováKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se