Drahé kameny v historii

Snahy o léčení drahými kameny a léčebné praktiky používané v litoterapii jsou staré jako lidstvo samo.
krystal křišťálu
Je třeba si uvědomit, že to, co dnes objevujeme a studujeme, bylo přírodním národům samozřejmou a běžnou skutečností.

Drahé kameny fascinovali člověka snad vždy a mají odpradávna své místo jako šperky, amulety, platidlo, symbol moci i jako předmět posvátný a opředený tajemstvím. Mají od pradávna zvláštní místo v historii lidstva. Byly používány již v mladší době kamenné jako ozdoba a intuitivně byla využívána ji jejich vnitřní síla.

Hlubší poznaní vlivu jednotlivých drahých kamenů na člověka přinesly kultury úrodného půlměsíce - Sumer, Mezopotámie, Babylon, Egypt, od kterých čerpali své znalosti Řekové a Římané. K výraznému zajmu o drahé kameny dochází v Evropě ve středověku, který vrcholí v období renesance - u nás za vlády Rudolfa II. Lze říci, že křesťanská historie je současně i historií drahého kamene –
připomeňme kardinálské prsteny se safírem nebo prsteny biskupů s ametysty.

Nastupující období "osvícení" odsoudilo drahé kameny pouze do úlohy a vysmálo se všem naukám o jejich působeni. Teprve poznání 20. století prokázalo, že je v tradičních představách a drahých kamenech cosi pravdivého. Hluboké a jen pomalu se napravující stopy zanechalo materialistické učení, nabízené po dlouhá léta v naši zemi, jako to jediné co existuje.Po roce 1989 se opět i u nás může svobodně hovořit o zázračné síle, která je skryta v drahých kamenech.

Pojem drahý kámen neměl vždy stejný obsah. Byly rozlišovány tři skupiny
1.drahé kameny:
za klasické drahé kameny byly v minulosti v Evropě považovány jen některé minerály (např. diamant, odrůdy korundu a berylu, spinel, turmalíny). Tato skupina má řadu společných vlastností – jde o příjemně barevné nebo naopak zcela čiré průhledné minerály s vysokým leskem, lomem světla a vysokou tvrdostí (v Mohsově stupnici nad 7).
2.polodrahokamy:
stály o příčku níže na pomyslném cenovém žebříčku – nerosty, které nevyhovovaly všem výše uvedeným vlastnostem. Bylo jich daleko větší množství a byly také dostupnější (např. odrůdy křemene, opál, olivín).
3. ozdobné kameny:
ty se nacházely nejníže ne cenovém žebříčku: většinou neprůhledné minerály a některé horniny dostupné i ve větších kusech, vhodné pro galanterní výrobu a výrobu ozdobných a upomínkových předmětů.

Přečtěte si také:Tajemný sugilit a Očista kamenů a krystalůTop Články
17.10.2009 | Autor: Mgr.Jitka StudénkováKomentáře

1 komentářů:
  • 15.03. 21:21, Altherma

    Magické léčivé kameny také na http://www.worldstones.eu . Tromlované, broušené drahé kameny a minerály.


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se