Toxičtí lidé VII.

Profil sedmý - Bezohledný tyran
Jestliže chce znát tvůj názor, prostě ti ho… řekne sám. Nafukuje se jak holub na báni. Připomíná rokodýla: kdykoliv otevře ústa, připrav se na nejhorší. Ostré zuby, ostrý jazyk.
Bezohledný tyran je hrubý, zahořklý, nepřátelský, nevypočitatelný, silný, vzteklý, drzý, neupřímný, náročný, nerozvážný, sadistický, bezohledný. Je to trapič bez skrupulí, nikdo se mu nezavděčí. Je vyzývavý, arogantní, dětinský, má hroší kůži a zastrašuje druhé. Je malicherný, bojovný, dotěrný, zrádný, zaslepený, nebezpečný, násilný, nekomunikativní, podrážděný, umíněný. Bezohledný tyran je slovní terorista – křikloun, hrubián, umíněný a vševědoucí despota, jehož životní krédo zní: „Bude to tak, jak chci já, a to do puntíku.“ Je výbušný a násilný, dokáže v okamžiku podlehnout návalu vzteku. Spokojený je jen v případě, že sám „tahá za provázky“.
Doktor Levack, univerzitní profesor, je dokonalý příklad bezohledného tyrana. Diriguje sekretářku i studenty a vyžaduje, aby všechno bylo provedeno „okamžitě!“ a přesně tak, jak si on přeje. Jestliže zjistí sebemenší odchylku, okamžitě se rozčílí a ztropí zuřivý výstup. Lidé se třesou, už jen když ho vidí. Doktor Levack často ztrácí nervy a vybuchuje kvůli všemu možnému. Stále je naladěný negativně, dokonce nepřátelsky, poučuje lidi nejen o tom, co mají dělat, ale i jak to mají dělat. Když doktora Levacka odvezli do nemocnice s infarktem, jeho spolupracovníci ze samé radosti uspořádali oslavu. Bezohlední tyrani pociťují podobně jako „kontrolní maniaci“ silnou potřebu kontrolovat ostatní, ale na rozdíl od nich se vyznačují navíc krutostí a sadistickými sklony. Bezohlední tyrani s potěšením sledují, jak se ostatní svíjejí v mukách. S oblibou se na jejich utrpení pasou a pozorují, jak se plazí pryč jako spráskaní psi, zatímco oni hlasitým řevem dávají najevo svůj nahromaděný vztek.
Takovým lidem dělá největší radost, když si mohou všechnu zlost vylít na jednom člověku. Jen díky nim slaví žaludeční vředy své žně. Nelítostně deptají druhé a plně zasluhují označení nejvíce nenáviděných lidí na světě. Potvrzuje to i Konfucius: „Tyranovi nikdo neprojevuje poslušnost, ani když to přikáže.“ Můžeme se jich bát, můžeme je nenávidět, ale nikdy k nim nebudeme cítit úctu, byť jen natolik, abychom s ochotou plnili jejich příkazy.


zdroj: Bulletin informační medicíny Joalis info
10.09.2009 | Autor: J.S.Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se