Čtyři životní síly

Důvěra, autonomie, iniciativa, kompetence
Ačkoliv jsme součástí společnosti a rodíme se do zcela konkrétních podmínek konkrétních vztahů, tak o svém životě v konečném důsledku rozhodujeme sami. My jsme sami tvůrci svého životního příběhu.
Podle E.Ericsona se v různých etapách dětského věku (kojenec, batole, předškolák a školák) učíme zvládat čtyři různé síly-dovednosti, které potřebujeme k tomu, abychom byli úspěšní v nejrůznějších životních situacích.
K těmto silám patří:
DŮVĚRA – důvěra v sebe, druhé a svět. Je výsledkem dlouhodobého a láskyplného přijímání a dává nám signál, že ve světě jsme v bezpečí, že o nás za všech okolností bude postaráno
AUTONOMIE - můžu být sám sebou takový jaký jsem, můžu cítit, to co cítím
INICIATIVA – můžu mít své cíle, snít o nich a snažit se jich dosáhnout
KOMPETENCE – uplatnit svou iniciativu, schopnosti a dovednosti v reálné situaci tak, že to přinese odpovídající výsledky.
Pro každé životní období (kojenec, batole, předškolák a školák) je charakteristický rozvoj jedné z těchto sil, ale nelze je od sebe rozdělit. Všechny čtyři vždy uplatňujeme současně.
Co je důležité:
• Tyto síly se učíme uplatňovat jako děti a na jejich zvládnutí pak závisí scénář řešení situací, který v životě užíváme
• Tyto síly je třeba užívat v uvedeném pořadí při jakékoliv činnosti nebo vztahu. Pokud kterákoliv není dostatečná nebo dokonce chybí, nejsme schopni dosáhnou uspokojivého výsledku.
Námět pro vás:
• Zkuste se zamyslet nad různými oblastmi života a pro každou z nich odhadněte nakolik procent jste úspěšní v uplatnění jednotlivých sil
• V kterých oblastech se vám tyto síly daří užívat a kde ne

Přečti si také:
Čtyři životní síly - citlivost a autonomie
Čtyři životní síly - iniciativa a kreativita
Čtyři životní síly - kompetence
Můžeš se bát
Vnitřní dítě,AFT a malování
Děkuji za sdílení, pokud vás článek zaujal!!!


Top Články
Sdílet

Share27.08.2009 | Autor: Mgr.Jitka StudénkováKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se