Toxičtí lidé III.

Profil třetí – Uprchlík
Profil třetí – Uprchlík
Chcete-li být sami, můžete ho klidně poprosit, aby zůstal s vámi. – Je stále ve vaší blízkosti, dokud se ho ovšem nepokusíte dotknout. – Trváte-li na svém názoru, dělá, že neslyší.
Uprchlík, slaboch a fňukal, který se nedokáže ničemu postavit čelem, je nevýrazný, nepřátelský, zbabělý, nekomunikativní, nesmělý, nepoctivý, kličkuje, je neloajální, znevažující, bázlivý, změkčilý, nesolidní, osamělý.
Takový člověk zná jen jeden způsob překonání stresu – útěk. Protože neumí řešit situace, prchá. Tak postupoval Gus. Jednou čekal na přechodu na zelenou, když tu viděl, že člověk vedle něj padá na kolena – zřejmě infarkt. Ale on místo toho, aby pomohl a zavolal lékaře, rychle přešel ulici a utekl. Gus nebyl bezcitný. Ale situace, ve které se ocitl, jím tak otřásla, že nebyl schopen jí čelit. Zachránil se tedy doslova útěkem. Uprchlík totiž nedokáže učinit žádné rozhodnutí. Tito lidé se v podstatě obávají všech závazků a tato slabost je nutí unikat všem stresům.
Ochromují je všechny okolnosti, se kterými si nedokáží poradit. Po třech letech známosti s Dickem chtěla Bree zjistit, jestli její partner plánuje manželství. Když se s ním o tom ale začala dohadovat, přestal se ovládat. A protože nevěděl, jak na její ultimátum odpovědět, udělal to, co uměl nejlépe: utekl a slehla se
po něm zem. Když Bree, zdrcená jeho jednáním, přišla do mé ordinace, nejprve litovala, že s Dickem o manželství vůbec mluvila. Já jsem jí ale vysvětlila, že Dick by v každé obtížné nebo kritické situaci měl tendenci utíkat, než aby problém v klidu řešil. Takže nakonec bylo pro ni vlastně dobré, že se s ním rozešla. Ale i když se mnou souhlasila, cítila bolest a zármutek. Jelikož uprchlíci věnují všechny síly útěku před všemi konflikty, zpravidla si neuvědomují, jaké utrpení svým útěkem způsobí.
Zdroj: Lillian Glass: Toksyczni ludzieZ Bulletinu
Z Bulletinu informační medicíny Joalis info
17.08.2009 | Autor: J.S.Komentáře

2 komentářů:
  • 24.08. 01:11, Jitka Studénková

    Dobrý den. Nevím, zda knihy vyšla v češtině. Čerpám z Bulletinu informační medicíny Joalis info. Já ho sice dostávám v tištěné podobě, ale vy si ho můžete stáhnout z www.joalis.cz. Je to skutečně velice zajímavá typologie.

  • 23.08. 15:53, Jana

    Velice mě zaujaly články z knihy Toxičtí lidé . Je možné tuto knihu od Lillian Glass sehnat v českém výtisku? Díky za zprávu, Jana


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se