Jak láska prochází žaludkem

aneb za co všechno může jídlo
Za partnerskou či rodinnou krizí, na jejíž příčiny se snaží páry přijít a řeší je s psychology, se často může skrývat obyčejné jídlo. Rozdílné stravovací návyky či přechod na zdravou výživu totiž mohou vztahy značně vyostřit a mohou vést i k jejich rozpadu. Na setkání s novináři o stravování Čechů to řekla psycholožka Marta Boučková.

"Kdykoliv řešíme případy, kdy páry jsou v krizi, ukazuje se, že každý z partnerů začíná jíst něco jiného a v jinou dobu. Každý začne být víc individualita, což se projeví i na jídle. To se pak druhému nelíbí," uvedla Boučková. Podotkla, že jídlo tak může lidi nejen spojovat, ale i rozdělovat. Rozhádaní partneři podle ní poukazují například na to, jaké nezdravé a odporné věci ten druhý jí.

Důvodem zvýšeného napětí ve vztahu může být i přechod na zdravou stravu či dodržování diety kvůli hubnutí. Pokud lidé chtějí svůj protějšek i další členy rodiny přimět ke změně jídelníčku a zvyklostí, měli by podle psycholožky postupovat "velmi diplomaticky". Násilný přechod na jiné potraviny, množství jídla či časy by mohl vyvolat hádky a rozbroje.

Lidé, kteří chtějí hubnout a omezují přísun kalorií, zas často nechtějí už s rodinou jíst. Boučková radí, aby dál v zaběhlém rituálu společných obědů a večeří pokračovali. Servírovat by si měli jen menší dávky či jiné potraviny. U stolu se totiž často probírají rodinné záležitosti, takže by z nich člověk mohl být vyloučen. I to by mohlo přispět ke krizi ve vztazích.

Kolem jídla se točí program dvojic už při seznámení, podotkla psycholožka. Kromě kina se totiž lidé na rande vypraví obvykle do restaurace. Už podle jejího výběru se dá poznat, zda jsou partneři v souladu, míní psycholožka. "Jídlo je velmi intimní složka, aniž si to člověk uvědomuje," dodala.

Podle výsledků nedávného výzkumu, který se konal mezi ženami od 25 do 35 let z domácností s průměrnými a nadprůměrnými příjmy, se lidé v Česku dělí na tři skupiny. Autoři je označili pojmy: pyramida, diamant a obrácená pyramida. Pyramida představuje stravování lidí, kteří nesnídají a jedí hlavně odpoledne a večer. Energii z jídla tak jejich tělo obvykle již nestihne vydat a ukládá si ji. Diamant znamená malou snídani, velký oběd a slabou večeři. Hlavní příjem energie tak dodá polední jídlo. Obrácená pyramida symbolizuje velkou snídani, oběd a jen malou večeři. Z dopoledního jídla pochází zhruba 60 procent doporučeného denního množství energie. Podle autorů výzkumu poslední typ doporučují i odborníci. Podrobnosti o tom, jaký podíl Čechů vlastně nesnídá, by měly být známy v září.

Můj velmi stručný komentář:
Jsem přesvědčena, že příčinou rodinné krize jídlo být nemůže, ale je naopak může úkázat na nesoulad mezi partnery a jeho větší či menší neschopnost/neochotu řešit příčiny krize. prostě že v článku je obrácena příčina a následek.
23.06.2008 | Autor: zdroj ČTK+Mgr.J.StudénkováKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se